Mis on agentuuride “match-making” ja kellel sellest kasu on?

Ettevõtete digitaliseerimise, inimeste muutuvate tööharjumuste, geograafilise piiride hägustumise ja in-house tööjõu kallinemise tõttu on agentuuride roll IT-, turundus- ja disainimaastikul järk-järgult suurenemas.

Agentuurid aitavad ettevõtetel areneda agiilselt, pakkudes kõrgelt spetsialiseeritud kompetentsi, mille värbamine oleks aeganõudev ja majasisene ülalpidamine kallis.

Samas, Eesti ja naaberriikide IT-maastikul on pidev tööjõupuudus, mistõttu on agentuuridelgi tööd küll ja veel ning turg on pigem müüja- kui ostjapoolne. Väikeettevõtte veebi värskendamise hind Eestis jääb €5000-€15 000 juurde ning keerulisemate portaalide ja tarkvaralahenduste puhul võib hinna korrutada viie kuni kümnega. Targad onud räägivad, et Soomes olla korraliku veebipoe arendaja juures järjekord kuni aasta.

Püsimaks konkurentsis on investeeringud aga möödapääsmatud.

Ettevõtted digitaliseeruvad.
Tööharjumused muutuvad.
Piirid hägustuvad.
Tööjõud kallineb.
Agentuuride roll kasvab.

Oletame, et ettevõttes on kitsaskoht, mis vajab lahendamist. Olgu valdkonnaks digiturundus, veebi- või tarkvaraarendus, strateegiline disain või miski muu, mis nõuab varasemast suuremat tähelepanu, aga pole kindel kust alustada.

Alguspunktiks võiks olla lähteülesande püstitamine — mida parem on sisend, seda suurem on tõenäosus saada kvaliteetne tulemus.

“Miks, mida, kuidas” on iga projekti puhul individuaalne ning on igati loogiline, et teemaga esimest korda kokku puutudes on ka ülesandepüstitus üldjuhul keeruline ning täiesti normaalne on asjatundjatelt abi küsida.

Lähteülesannet koostades oleks mõistlik kõrvutada ka plussid-miinused, mida kätkeks endas agentuuri teenuse ostmine ja töötaja palkamine. Kui ettevõte puutub kõnealuse valdkonnaga kokku pidevalt ja see on talle eluliselt tähtis, oleks ehk parim kaaluda kombinatsiooni, kus majasiseselt vastutav isik töötaks agentuuriga koos, teineteist täiendades. Kui mitte, siis on töötaja palkamist õigustada pigem keeruline.

Kui briif on vamis, tekivad juba järgmised küsimused. Kes on see partner,

  1. kel on projekti jaoks vajalikud oskused;
  2. kes saab aru sinu ärist ning keda projekt motiveerib;
  3. kelle palkamine ei ületa valuläve ehk säiliks eeldus investeering ka kasumlikult tagasi teenida;
  4. kelle tiim on parasjagu saadaval?

Lihtsustatult:
Klient leiab tutvuste, FB ja Google’i abil need agentuurid, kel on nimekad tehtud tööd, kapp täis kuldmune, võimsaim reklaamieelarve või naabrimehe sõnul parim hind.

Igal juhul, tegu võib olla imeliste agentuuridega, mis kahjuks aga ei pruugi tagada sobivust kliendi projekti jaoks:

  • Nimekad tehtud tööd ja võidetud auhinnad võivad tähendada pikemaid järjekordi või soovi töötada mahtudega, mida projekt pakkuda ei suuda.
  • Lähtudes agentuuri valikul reklaamist jäävad sõelalt välja need, kes oma nišis on nii tugevad, et korraliku dealflow tõttu end turundama ei pea.
  • Parima hinnaga agentuur võis sobida ellu viima soovitaja projekti, kuid ei pruugi täita tingimusi, mis on sobilikud just sinule.

Soovime sobiva agentuuri leidmise teha sama efektiivseks kui takso tellimine või hotellitoa broneerimine.

Loomulikult erineb meie teenus praktikas nii Taxify’st kui booking.com’st, kuid tulem on sama: võidavad nii teenuse tellija kui pakkuja. Võit väljendub täpsuses ja kiiruses ning seeläbi suurenenud tõhusus kajastub tegelikult ka teenuse lõpphinnas.

Meie match-making’u eesmärk on leida win-win: parim lahendus mõlemale osapoolele, et luua eeldus pikaajaliseks edukaks koostööks. Me ei eelista ühtegi agentuuri ega püüa kliendile kindlat partnerit maha müüa. Suurendame läbipaistvust, et klient mõistaks väärtuspakkumist ning ei tunneks, et kulutas suure raha ning sai lõpuks vastu pükse.

Vastavalt kliendi ärile, projekti olemusele ja eelarvele soovitame töö jaoks just seda kõige sobilikumat agentuuri.

Tänaseks on Alliesi võrgustikus suur osa Eesti — ja kasvav hulk Soome — agentuuride paremikust.

Teame mitte ainult partnerite tugevusi, tehtud töid ja hinnaklassi, vaid ka seda, mis projekte neile teha meeldib, millised valdkonnad neid enim huvitavad, kui palju neil parasjagu tööjõudu vaba on ja kas Sinu projekt lööks tegija silma särama.

Veebiarendus
Olgu tegu Wordpressil põhineva ettevõtte visiitkaardi või keerulisema portaali arendusega, head tegijad on olemas igale projektile, mille tellija ootused on vastavuses eelarvega. Meie partnerite hulgast leiab nii kahe- kuni kuueliikmelisi butiikagentuure kui ka kuni 50-pealisi all-around kollektiive.

Digiturundus
Kui osata otsida, leiab Eestist tõelisi asjatundjaid igas digiturunduse valdkonnas alates sotsiaalmeediaturundusest kuni SEO, SEM-i, PPC, affiliate, Amazoni ja mailiturunduseni. Kaardistame kliendiga kanalid, kus on suurim potentsiaalne ROI, ning seda arvesse võttes suuname investeeringu õigesse kohta. Meie poole tasub pöörduda, kui digiturundus-eelarve on €1000 või enam kuus.

Disaini- ja loometeenused
Disaini- ja loomeagentuuri puhul on ühtemoodi oluline tellija ja tegija omavaheline klikk, kui projekti olemuse ja mahu sobivus teenuseosutajale. Mõistmine, et disain on kõik, mis jääb väikese flaieri kujundamise ja suuremahulise brändinguprojekti vahele, on vajalik vältimaks hilisemat segadust. Hea tulemus eeldab osapooltelt läbipaistvust, usaldust ja teineteisemõistmist. Arvesse võttes töö sisu, viime kliendi kokku agentuuriga, keda teema ja töömaht kõnetavad.

Tarkvara- ja rakenduste arendus
Olgu tegu tarkvara, mobiilirakenduste, IoT või plokiahelaga, Eesti ja Soome agentuuride pakutavad teadmised ja oskused on maailmatasemel. Pigem varem kui hiljem digitaliseeruvad kõik ettevõtted, olenemata nende tegevusvaldkonnast, ning tark tarkvaraarendus ei ole enam ammu ainult tehnoloogiaettevõtete pärusmaa. PHPst NodeJSi ja Pythonini: teame, mis keeles keegi soravamalt räägib ning mis oleks sobilikum Sinu projektile.

Kui võrrelda Euroopa keskmise suurusega ja väikeettevõtete majandust näiteks USAga, peituvad meie võlud ja valud selles, et siinsete riikide ettevõtted toimetavad keelelistel ja kultuurilistel põhjustel naabritest isolatsioonis ning teatud tasanditel piiriülene koostöö puudub.

Kuigi Eestis leidub suuremaid agentuure, kes töötavad klientidega Soomes, Põhjamaades ja kaugemalgi, siis butiikagentuuride ekspordimaht on pigem marginaalne. Huvitaval kombel juhtub veelgi harvem seda, et Eesti ettevõte tellib töid Lätist, Leedust või Poolast, kuigi sealsed turud on suuremad ja heade tegijate hulk on proportsioonis mahuga.

Õppides tundma nii oma klienti kui agentuuri, on Allies’i eesmärk turg turu haaval ühendada Euroopa killustatud agentuurimaastik justkui ühtseks ökosüsteemiks ning seeläbi pakkuda nii tellijale kui teenuseosutajale rikkalikku valikut ning kindlustunnet, mis hetkel näiteks Rootsi kliendil Ungari agentuuriga seoses puudub.

Aga kõik samm-sammult: hetkel on meie fookus parima teenuse pakkumisel Eestis ja Soomes.

Oleme loonud referral programmi, kus premeerime ettevõtteid ja inimesi, kes meile projekte toovad. Iga edukalt kokku viidud teenuseosutaja ja kliendi eest maksame soovitajale 5% projekti aastaväärtusest. Loe lähemalt siit.

Priit Pavelson

Alliesi asutaja
priit@allies.digital

Allies on e-Residency ametlik partner. E-residentide äride kokkuviimine Eesti agentuuridega panustab e-residentsus 2.0 visiooni kasvatada programmi “tulusust” nii eestlastele kui e-residentidele. Loe lähemalt e-residentsuse blogist.

Solving coder shortage